Written by 2:12 pm Ogólna

Rodzaje mąki i jej zastosowanie

image

Mąka jest produktem spożywczym, który służy nam podczas gotowania i pieczenia różnorodnych dań oraz wypieków. Na rynku znajdziemy różnorodne rodzaje mąki, które warto poznać bliżej już teraz. Dzięki temu łatwiej znajdziemy taki produkt, który doskonale spełni nasze oczekiwania. Jakie mąki są najczęściej stosowane w polskich domach? Co mamy do wyboru? Czym cechują się poszczególne produkty?

Artykuł Sponsorowany

Mąka żytnia

Pierwsza propozycja to mąka na Allegro w wersji żytniej, odznaczająca się niskim indeksem glikemicznym i mniejszą zawartością glutenu. Produkt ten posiada więcej minerałów takich jak wapń, magnez, potas, mangan i cynk. Co ciekawe, żyto dodatkowo dobrze wpływa na stężenie glukozy we krwi, dlatego jest to dobry wybór dla cukrzyków. Pieczywo żytnie z pewnością nie zaszkodzi cukrzykom i stanowi alternatywę dla pieczywa pszennego. 

Mąka pszenna

Praktycznie w każdym domu korzystamy z mąki pszennej. Ma one szerokie zastosowanie w kuchni i zawiera duże ilości białka, minerałów i witamin z grupy B. Im wyższy typ mąki wybierzemy, tym więcej błonnika, który wykazuje cenne właściwości. Przede wszystkim daje poczucie sytości, reguluje pracę jelit i stabilizuje stężenie cukru we krwi. Bogactwo glutenu sprawia, że ciasto szybko rośnie i staje się pulchne. Nic więc dziwnego, że podczas pieczenia chleba tak chętnie stosujemy mąkę pszenną. 

Mąka orkiszowa

To kolejny popularny rodzaj mąki, która jest bardziej wartościowa od pszenicy. Zawiera sporą ilość witamin i minerałów oraz dwukrotnie niższy indeks glikemiczny. Nie bez znaczenia jest też łatwo rozpuszczalny błonnik, co jest zbawienne dla działania układu pokarmowego. Do czego zastosować mąkę orkiszową? To ciekawa propozycja do wypieku chlebów, ciast, pierogów i naleśników. 

Mąki bezglutenowe

Jakie rodzaje mąk bezglutenowych są najbardziej cenione na rynku? Do wyboru mamy między innymi:

  • Mąkę jaglaną – pasuje do wypieków słodkich i wytrawnych. Wyróżnia się głównie dużą zawartością żelaza i krzemu. 
  • Mąkę owsianą – może ona zastępować mąkę pszenną w naszych domach. Jest bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe i białko, zachowując ciekawy posmak i delikatną fakturę. 
  • Mąkę kukurydzianą – kukurydza jest jedną z najpopularniejszych roślin uprawnych na świecie. W takiej mące znajdziemy wiele witamin i minerałów o antyoksydacyjnym działaniu. 
  • Mąkę gryczaną – ma szarobrązowy kolor i gorzkawy posmak. Nadaje się do naleśników, kruchych ciast i placków. Jej zaletą jest posiadanie licznych właściwości odżywczych. 

Alergicy w swojej diecie mogą postawić także na mąkę ryżową, dostępną w wersji pełnoziarnistej lub oczyszczonej. Ta pierwsza opcja stanowi bogactwo związków o prozdrowotnym charakterze, takich jak lignany i fitoestrogeny o antynowotworowym działaniu. Jest ona bardzo często stosowana w kuchni azjatyckiej, służąc do wyrobu klusek, placków, ciasteczek kruchych, czy też zagęszczania zup i sosów. 

Różnorodne rodzaje mąk dopasować trzeba do własnego gustu i ewentualnych schorzeń. Mnogość dostępnych propozycji sprawia, że nawet najbardziej wymagające osoby znajdą to, czego potrzebują do wypieków. 

Jak widzimy, mąki niejedno mają imię, a ich wybór zależy głównie od potrzeb i występujących chorób u danych osób. Coraz bardziej popularne stają się bezglutenowe mąki w wersji gryczanej, jaglanej, owsianej lub kukurydzianej. Poza tym w swoich domach stosujemy do wypieków i podczas gotowania mąkę pszenną i żytnią, pochodzącą od sprawdzonego producenta. Faktem jest, że podczas codziennego przygotowywania posiłków mąką często stanowi jeden z najistotniejszych składników. Bez niej trudno jest zrobić smaczne placuszki, naleśniki, kruche ciasta, placki i inne aromatyczne dania.

Close